هیولایی برای پیست؛ مکلارن از مفهومی SENNA GTR در ژنو رونمایی کرد – دیجیاتو – آموزشکده فنی و حرفه ای

هشتاد و هشتمین دوره از نمایشگاه خودروی ژنو که این روزها در سوئیس جریان دارد، میزبان یک کانسپت فوق العاده هیجان انگیز از کمپانی مکلارن است
McLaren Geneva Motorshow 2018 (12)

McLaren Geneva Motorshow 2018 (12)

هشتاد و هشتمین دوره از نمایشگاه خودروی ژنو که این روزها در سوئیس جریان دارد، میزبان یک کانسپت فوق العاده هیجان انگیز از کمپانی مکلارن است. این اتومبیل مفهومی در واقع نسخه GTR از مدل جدید سنا (Senna) بوده و بی تردید یکی از ستارگان امسال ژنو محسوب می شود.

اگر چه سنا GTR به نمایش گذاشته شده در ژنو، یک مدل مفهومی است، اما نسخه نهایی آن اکنون در مراحل توسعه بسر می برد. بر اساس برنامه ریزی ها از این ابر اتومبیل مخصوص پیست 75 دستگاه با قیمت 1 میلیون پوند (معادل 1.385 میلیون دلار) تولید خواهد شد.

در زمان فعلی درباره مشخصات پیشرانه سنا GTR اطلاعات دقیقی منتشر نشده، اما به گفته مکلارن موتور آن توانایی تولید حداقل 615 کیلووات (825 اسب بخار) قدرت را دارد. بد نیست بدانید موتور 4 لیتری V8 نسخه استاندارد سنا 789 اسب بخار قدرت و 800 نیوتن متر گشتاور تولید می کند.

McLaren Geneva Motorshow 2018 (12)

McLaren Geneva Motorshow 2018 (12)

آقای دن پری-ویلیامز (Dan Parry-Williams) مدیر بخش مهندسی طراحی مکلارن درباره این خودرو گفته:

مکلارن سنا از همان ابتدا با هدف تطابق با تمامی نیازهای جاده و پیست طراحی شده، بنابراین توسعه نسخه GTR از آن، بخشی از هدف پروژه اصلی است.

اسپلیتر غول پیکر جلو و دیفیوزر عظیم عقب دیگر ویژگی های شاخص سنا GTR هستند که در همکاری با باله بزرگ عقبی چیزی در حدود 1000 کیلوگرم نیروی پایین برنده یا همان downforce ایجاد می کنند.

McLaren Geneva Motorshow 2018 (12)

McLaren Geneva Motorshow 2018 (12)

با توجه به موتور قدرتمندتر، سنا GTR در مسیر مستقیم سریع تر از مدل استاندارد خواهد بود. علاوه بر این از آنجایی که نسخه GTR مخصوص پیست طراحی شده، سیستم تعلیق آن ارتقا یافته و دنده ها با سرعتی بیشتر تعویض می شوند. وظیفه چسبندگی به زمین نیز بر عهده تایرهای مسابقه ای ساخت پیرلی گذاشته شده است.

سنا GTR که می توان آن را جانشین F1 GTR نامید، به احتمال زیاد بهترین رکوردها را در پیست کسب کرده و عنوان سریع ترین خودروی غیر فرمول یک مکلارن را با خود یدک خواهد کشید.

همانند نسخه اصلی، بدنه سنا GTR نیز بر پایه ویژگی “پیروی فرم از عملکرد” طراحی شده است؛ به همین جهت این خودرو هم در جلو و هم در عقب از گلگیرهای عریض تر و همچنین رینگ های جدید سود می برد.

McLaren Geneva Motorshow 2018 (12)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *